Розслідування

від 16.06.2022

Загарбники врожаю. «Схеми» показали масштаби та шляхи вивезення зерна Росією з України

Росія вивозить український врожай і намагається продати його як свій. Президент України Володимир Зеленський повідомляв, що «окупанти вкрали вже, як мінімум, пів мільйона тонн зерна і шукають, як їх десь і вчорну продати». Росія вивозить, в тому числі, те зерно, яке Україна мала би експортувати до Африки, Азії, країн Європи, але його основні запаси нині залишаються на складах через заблоковані військовими РФ українські морські порти.

«Схеми» поговорили з аграріями, у яких окупанти відбирають зерно, проаналізували десятки супутникових знімків і показують масштаби: як, куди та скільки зерна загарбники вже встигли вивезти з України. Починаючи від шляху, який долають вантажівки з окупованих територій до порту у Севастополі «Авліта», та закінчуючи кораблями, якими Росія вивозить зерно за кордон для подальшого продажу.

Погрози аграріям

До повномасштабної війни Україна – один із найбільших в світі експортерів пшениці та виробників кукурудзи.

Після початку повномасштабної війни Україна не може у звичних обсягах вивозити зерно покупцям – країнам Африки, Азії та Європи. Бо основний шлях для його транспортування – морем. Нині ж порти Чорного та Азовського морів заблоковані російськими військовими.

Про глобальну продовольчу кризу через війну в Україні говорять усі – від президента Зеленського до світових лідерів.

  • «Ми не можемо відправити 22 мільйони тонн зернових, які вже є на складах в Україні», – казав Володимир Зеленський.
  • «Війна Путіна перекрила критичні джерела постачання їжі. Якщо ці тонни не потраплять на ринок, багато людей в Африці помруть з голоду», – заявляв президент США Джо Байден.
  • «Невідкриття цих портів в Одеській області буде оголошенням війни глобальній продовольчій безпеці. І це призведе до голоду, дестабілізації та масової міграції по всьому світу», – висловлювався виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми Девід Бізлі.

Блокуючи можливість Україні експортувати зерно морем, російські окупанти водночас почали його забирати силоміць в українських аграріїв. І вивозити – щоб самим заробляти на його продажі.

Вивозять з елеваторів нині окупованих територій Херсонської, Донецької, Луганської та Запорізької областей.

Ті власники агропідприємств, з якими «Схемам» вдалось поговорити, досі залишаються на окупованих територіях. Побоюючись за власну безпеку, вони не захотіли говорити під запис, але розповіли, як це було. А саме: російські військові або вимагали продати зерно за безцінь, або забирали його просто так.

Окремі приклади – збирають і у «Всеукраїнській аграрній раді».

«Російські військові фактично погрожували розправою аграріям, якщо б вони не погоджувались добровільно віддати. Просто забирали б зерно, яке міститься на елеваторах, підганяючи свої автомобілі у приміщення, де воно б зберігалось, або завантажували на автомобілі, які рухались у напрямку тимчасово окупованого Криму», – розповідає заступник голови громадської спілки «Всеукраїнська аграрна рада» Денис Марчук.

Заступник голови громадської спілки «Всеукраїнська аграрна рада» Денис Марчук
Заступник голови громадської спілки «Всеукраїнська аграрна рада» Денис Марчук

У травні окупанти змінили тактику, розповідають у раді – змушуючи аграріїв підписувати договори. Щоб таким чином спробувати легалізувати власні незаконні дії.

«Коли те, чим ти володієш, приблизно 70%, повинен віддати на потреби окупанта. Йдеться і про старий врожай, і фактично вони вже закладають такі умови на наступний врожай озимих», – каже Марчук.

Ще один спосіб узаконити привласнення чужого зерна – так звана «націоналізація». За словами Марчука, окупаційна влада видає «документи», відповідно до яких продукція та майно фермера «переходять у власність громади».

Як окупанти вивозять захоплений врожай?

З окупованих територій зерно загарбники спершу вивозять переважно фурами.

«Крадуть, вантажать на відповідний свій транспорт і везуть у напрямку тимчасово окупованого Криму або в напрямку Російської Федерації», – розповідає перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький
Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький

«Яскравим прикладом цьому є заяви «Красноярського законодательного совета», який офіційно сказав, що готовий приймати вкрадене в Україні в Херсонській і Запорізькій областях зерно для того, щоб забезпечити продовольчу безпеку свого регіону. І так само є інші незахищені аграрні регіони Росії, які залюбки будуть приймати вкрадене, а частину вони, звісно, будуть відправляти, тому що це досить коштовний бізнес. Це мільйонні прибутки, які вони фактично будуть отримувати, нічого не затративши для цього. Просто заволодівши територіями військовим способом», – каже Денис Марчук.

Втім, до Росії везуть меншу частину збіжжя. Більша частина вкраденого українського зерна потрапляє в окупований Крим.

Більша частина вкраденого українського зерна потрапляє в окупований Крим
Більша частина вкраденого українського зерна потрапляє в окупований Крим

Це відео наприкінці травня у своєму телеграм-каналі виклав голова так званої кримської «Асоціації вантажоперевізників» та колишній призначений Росією «міністр транспорту» Криму Анатолій Цуркін. Схоже, що на відео – саме зерновози, якими окупанти вивозять в Крим українську пшеницю та жито.


Більше того, окупанти навіть хизуються тим, що збільшився потік фур в бік півострова. І заявляють, що почали роботи з розширення пунктів пропуску з Херсонської та Запорізької областей.

«Сьогодні йде облаштування додаткових смуг пункту пропуску. Насипані вже майданчики. І найближчим часом тут почнеться огляд вантажних автомобілів», – розповів Цуркін.

Окремо «Схеми» проаналізували супутникові знімки і побачили колони зерновозів, що тягнуться в бік Криму. Супутник Planet Labs фіксував їх протягом травня. Наприклад, ось це дорога, яке веде з Запорізької області до півострова – через місто Чонгар.

Дорога, яке веде з Запорізької області до півострова – через місто Чонгар
Дорога, яке веде з Запорізької області до півострова – через місто Чонгар

Такі ж черги з фур у травні були біля пропускних пунктів міста Армянськ, до якого веде дорога з Херсонської області. Черги з вантажівок з’являються не тільки у бік Криму, а й у бік Херсону.

Такі ж черги з фур у травні були біля пропускних пунктів міста Армянськ, до якого веде дорога з Херсонської області
Такі ж черги з фур у травні були біля пропускних пунктів міста Армянськ, до якого веде дорога з Херсонської області