Новина

від 20.11.2023

Села на Півдні України окупанти перетворюють на фортеці і посилюють терор цивільних

Села на Півдні України окупанти перетворюють на фортеці і посилюють терор цивільних - Центр журналістських розслідувань

Села на Півдні України окупанти перетворюють на фортеці і посилюють терор цивільних

Новини
Російські окупанти у захоплених приватних будинках та на промислових об'єктах ТОТ Запорізької обл. у листопаді 2023 р. Джерело фото: YouTube. Колаж:investigator.org.ua
Сергій Старушко

На ТОТ Запорізької та Донецької областей у ворожої армії, схоже, масштабна ротація особового складу. У містах і селищах в рази побільшало військових, а разом із ними почастішали рейди російських силовиків, а окупаційні адміністрації активізувались на ниві експропріації житла. 

Впродовж тижня Центр журналістських розслідувань за допомогою своїх інформаторів та  соціальних мереж стежив за тим, як окупанти тимчасово живуть на Півдні України. 

Ще в травні, створивши інтерактивну мапу розселення окупаційної армії по Запорізькій області,  ЦЖР дійшов висновку, що населені пункти для розміщення обиралися ворогом не навмання. 

Окупанти селилися там, де не встигли побудувати фортифікаційні споруди, або ж не змогли через особливості ландшафту. Тож житлова забудова у перспективі стане  ще однією лінією оборони. На сьогодні це припущення щодня стає ближчим до реальності. 

У жовтні-листопаді в селах на півночі Запорізької області, тобто найближчих до лінії фронту, збільшилася кількість і військової інженерної техніки, і “віджатої” цивільної. 

Техніка, задіяна на будівництві фортифікацій, на вулицях окупованих селищ на Запоріжжі. 13.11.2023 – 18.11.2023 р.р. Джерело фото: наші “очі” в окупації. Колаж:investigator.org.ua

Окрім будівельних робіт, рашисти масово мінують території, причому вже не тільки поля, але й безпосередньо населені пункти. Звісно, вже не новина, що за “живим щитом” ховають вони і свої боєприпаси, і шпиталі з пораненими. 

Замінована окупантами територія довкола дитячого садочку в селі на Запоріжжі і склад БК на приватному подвір’ї, листопад 2023 р. Джерело фото: наші “очі” в окупації. Колаж:investigator.org.ua

Розгалужена мережа фортифікацій, яку Росія створювала на Запорізькому фронті з осені 2022-го довела свою ефективність. Очевидно, на досягнутому ворог не зупиняється і будує нові укріпрайони з “підземними містами”, здається, всюди, де це тільки можливо. Насамперед, зміцнюється друга і третя умовні лінії оборони, а це територія в радіусі не більше 10 км -15 км від ключових містечок і селищ – таких як Пологи, Токмак Кам’янка, Молочанськ, Михайлівка, Василівка, Очеретувате, Андріївка, Берестове тощо.  

Свіжі фортифікації довкола н.п. і в лісосмугах на півночі захопленої частини Запорізької обл., листопад 2023 р.  Джерело фото: YouTube. Колажі:investigator.org.ua

Паралельно солдати окупаційної армії розселяються по хатах і ближче до передової, і в тилу. Телеграм-канал “Бердянська партизанська армія” повідомив про масштабну ротацію довкола міста, зокрема, у Новопетрівці начебто розквартировано 76-ту гвардійсько десантно-штурмову дивізію.

“Вони заселяються, збиваючи замки та вибиваючи двері. Якщо великий будинок, то селяться разом з власниками, бо на їх думку, займають дуже велику площу, або взагалі виселяють. Нагадує комуністів 1917 року. Жителі бояться виходити на роботу, бо можуть залишить без житла”, – повідомляють люди з окупації. Так само відбувається і у сусідньому селі Осипенко,  яке розташоване на трасі М14 в 20 км на північ від Бердянська. 

Російські окупанти в експропрійованих будинках на ТОТ Запорізької обл. у листопаді 2023 р. Джерело фото: YouTube. Колаж:investigator.org.ua

Масове розселення новоприбулих військових вже тиждень супроводжується фільтраційними заходами і в Бердянському, і в  Маріупольському районах. Зросла кількість блокпостів на основних дорогах, щодня Росгвардія та воєнна поліція проводять рейди. 

“Наразі відомо про проведення комплексних пошукових заходів протягом тижня в с. Комишувате, с. Дем’янівка,  с. Бабах-Тарама та Урзуф. Відповідно – місця проведення співпадають з маршрутами перекидання військових колон. Сценарій схожий – повністю зачинене на в’їзд -виїзд село, подомовий обхід з перевіркою документів, обшуками та вибірковими допитами”, – повідомив 18 листопада  тг-канал Андрющенко TIME.

Стратегію розселення військових РФ у Приазовї ЦЖР в деталях розбирав в матеріалі “Сухопутний коридор Мордора”

Блокпости російських військових на Запоріжжі, Донечинні та Херсонщині в жовтні-листопаді 2023 р. Джерело фото: наші “очі” в окупації. Колаж:investigator.org.ua

“Увірвалось 8 чоловік на подвір’я, грубим тоном та приказом “вєлєлі” вийти всім з дому з паспортами. Ходили та заглядали скрізь, як в турбіну літака в Дагестані. Сфоткали паспорти (укр), аусвайса нема (черга була на кінець січня). Дід сказав, що йому вже нічого боятись, а я всю ніч не спала, серце болить”, – поділилися очевидці такого рейду в Бердянському районі. 

“Зачистки” проходять і у містах, силовики постійно перевіряють громадський транспорт, обшукують усіх, не дивлячись на стать та вік, перевіряють сумки та телефони. 

Окупаційні  адміністрації зайняті пошуками “безхазяйних” квартир.

 У Бердянську шукають порожнє житло  через «Тепломережу» . 

Фото оголошення з т.о.Бердянська і скріншот з тг-чату с.Гранітне на Донеччинію. Джерело: https://t.me/brdVP . Колаж:investigator.org.ua

 Незаконно створене окупаційною владою комунальне підприємство «Бердянское предприятие тепловых сетей» розсилає повідомлення з вимогою надати в абонслужбу копії паспорта та СНИЛС власника, або орендаря квартири, технічного паспорта та документа, що підтверджує право власності на житло. Дедлайном  визначено 30 листопада 2023 р., після чого почнеться “націоналізація”, повідомив на тижні тг-канал Бердянськ Сьогодні

Дещо інша ситуація у с. Гранітне Волноваського р-ну.(~40 км на північ від Маріуполя). За повідомленнями у місцевих чатах, у порожні будинки розквартирують робітників, які будують для Росії залізничний сухопутний коридор. 

Ворожа бронетехніка ховається за “живим щитом”  ну вулицях і на околицях селищ Запорізької обл., листопад 2023 р. Колаж:investigator.org.ua

Як повідомляв ЦЖР, окупанти також будують нові оборонні споруди на північ від Токмака.

Росія також заполонила своїми солдатами більше 170 населених пунктів на окупованому півдні України. Найбільше непроханих гостей – у селах довкола Бердянська і Маріуполя, поряд з логістичними шляхами на Токмак  і Пологи.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter


Теги: корупція, новини корупції

Новини партнерів